اسنوکر آنلاین

قوانین اسنوکر

بیلیارد اسنوکر

اسنوکر یک بازی بیلیارد محبوب است که هدف این بازی کسب امتیاز بیشتر از بازیکن حریف است.

تفاوت بیلیارد و اسنوکر

میزهای اسنوکر بزرگ تر و بلند تر از میزهای بیلیارد هستند.

حفره‌های اطراف میز اسنوکر باریک تر هستتد.

توپ‌های اسنوکر در مقایسه با توپ‌های بیلیارد کوچک تر هستند.

چوب نشانه گیری اسنوکر 10 میلی متر و چوب نشانه گیری بیلیارد 14 میلی متر است.

بازی اسنوکر

بازی اسنوکر یک بازی دو نفره است. شروع بازی به این صورت است که با قرعه کشی نفر شروع کننده بازی مشخص می‌شود. روش بازی به این صورت است که فرد ابتدا باید تمام توپ‌های قرمز را وارد حفره‌های اطراف میز بکند؛ سپس توپ‌های رنگی را وارد سبد کند.  اگر قبل از توپ‌های قرمز، توپ رنگی را وارد کند؛ علاوه بر این که هیچ امتیازی نمی‌گیرد، باید توپ را هم به میز برگرداند. اگر نتوانید در نوبت خود توپ قرمز را وارد سبد کنید، نوبت حریف شما می‌شود؛ اما اگر موفق به این کار شدید تا زمانی که توپ‌ها را داخل سبد می‌اندازید نوبت شماست.

میز اسنوکر و نحوه چیدن توپ‌ها در بازی اسنوکر

میز اسنوکر مانند میز بیلیارد است با این تفاوت که انداره آن 370 در 180 سانتیمتر است و از میز بیلیارد بزرگ تر است. بازی اسنوکر از 21 توپ تشکیل شده است: 15 توپ قرمز، 6 توپ رنگی و یک توپ نشانه سفید (Cue Ball).

امتیاز توپ‌ها به شکل زیر است:

هر توپ قرمز یک امتیاز، توپ زرد 2 امتیاز، توپ زرد 2 امتیاز، توپ سبز 3 امتیاز، توپ قهوه ای 4 امتیاز، توپ آبی 5 امتیاز، توپ صورتی 6 امتیاز، توپ مشکی 7 امتیاز.

در قسمت انتهایی میز، یک خط به نام خط بالک (Balk ) وجود دارد که توپ های سبز، قهوه ای و زرد همانند شکل زیر روی آن قرار می‌گیرند. توپ آبی رنگ در مرکز میز قرار می‌گیرد. در قسمت بالایی میز 15 توپ قرمز در درون رک قرار می‌گیرند و به شکل مثلثی چیده می‌شوند. توپ مشکی در قسمت ضلع پایینی قرار می‌گیرد و توپ صورتی در راس مثلث. ضربه با توپ سفید نشانه (Cue Ball) و نشانه گیری به سمت توپ‌های قرمز شروع می‌شود.

امتیاز گیری در بازی اسنوکر

هر توپ قرمز یک امتیاز دارد و شما با وارد کردن هر کدام از آن‌ها یک امتیاز دریافت می‌کنید. زمانی که توپ‌های قرمز تمام شد از توپ‌های رنگی شروع می‌کنید که بالاترین امتیاز مربوط به توپ مشکی است.

خطا ها در بازی اسنوکر

اگر در هنگام ضربه زدن به توپ‌های رنگی ( قرمز، قهوه‌ای، سبز و یا زرد ) توپ سفید نشانه Cue Ball به هیچ کدام از این چهار توپ برخورد نکند و یا خودش وارد حفره‌های اطراف میز شود، شما خطا کرده‌اید و 4 امتیاز منفی می‌گیرید.

پس از تمام شدن توپ‌های قرمز رنگ، نوبت به توپ‌های رنگی می‌رسد که وارد سبد کنید. در این مرحله شما باید اعلام کنید که قصد  ارید کدام توپ را هدف بگیرید. اگر نتوانید آن توپ را داهل حفره بیاندازید شما اسنوکر شده‌اید. در این صورت شما دچار خطا شده‌اید و امتیاز منفی می‌گیرید. امتیاز منفی شما بسته به توپ انتخابی شما محاسبه می‌شود.

اگر هنگام ضربه، توپ‌ها رنگی از میز خارج شوند، بسته به رنگ و امتیاز آن شما امتیاز منفی دریافت می‌کنید.

اگر قبل از توقف کامل توپ‌ها ضربه زدن را شروع کنید نیز دچار خطا شده‌اید.

وقتی که شما خطا می‌کنید، اصطلاحا می‌گویند که فول انجام شده است.

پایان بازی

پایان بازی به دو صورت است:

تمام توپ‌ها وارد سبد شده‌اند و کسی که امتیاز بیشتری دارد برنده است و یا بازیکن امتیاز خیلی زیادی از حریف خود عقب‌تر است و اگر تمام توپ‌های روی میز را هم بزند، امتیازش پایین‌تر است. در این حالت او انصراف می‌دهد و بازی تمام می‌شود.